Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Pszczelarstwie

20.11.2020

Magdalena Bućko z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie zwyciężyła w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Pszczelarstwie. II edycja konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego odbyła się w czwartek (19.11). Komisja konkursowa wyłoniła też laureatów drugiego, trzeciego, czwartego i piątego miejsca. W otwarciu olimpiady wziął udział wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Osiemnastu uczniów podlaskich szkół średnich – w większości o profilu rolniczym- uczestniczyło w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o Pszczelarstwie. Konkurs już po raz drugi zorganizował Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W tym roku spotkanie odbyło się w trybie online. Tuż przed rozpoczęciem konkursu powodzenia uczestnikom życzył wicemarszałek Stanisław Derehajło.

 

- Z całego serca – chociaż w trybie online - życzę powodzenia wam wszystkim. Cieszę się, że pomimo trudnych czasów wielu młodych ludzi chce rozwijać wiedzę i ją sprawdzać, zwłaszcza w tak pięknej i szlachetnej dziedzinie jaką jest pszczelarstwo. Niech zwycięży najlepszy! – mówił Stanisław Derehajło.

 

Podczas pierwszego etapu konkursu uczestnicy rozwiązywali test pisemny składający się z 45 pytań. Należało wykazać się wiedzą m.in. z zakresu budowy pszczelego organizmu, trybu pracy czy możliwości fizycznych pszczół. Drugi etap polegał na rozpoznaniu roślin prezentowanych na zdjęciach.

 

Wiedzę uczestników oceniali eksperci w dziedzinie pszczelarstwa: Mariusz Chachuła, Tomasz Kędziora, Jarosław Stępień, Wojciech Tryzna. Ich decyzją pierwsze miejsce w II edycji Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Pszczelarstwie otrzymała Magdalena Bućko z II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie. Laureatami drugiego i trzeciego miejsca zostali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce: Łukasz Prokop i Patrycja Rogozińska. Czwartą lokatę zdobył Bartosz Biedrzycki z Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie. Piąte miejsce przypadło Kamilowi Polewko z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.

 

Laureaci konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody.

 

Celem Olimpiady Wiedzy o Pszczelarstwie jest popularyzacja wśród uczniów szkół średnich z terenu województwa podlaskiego roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy odnoście możliwości jej funkcjonowania w uprzemysłowionym rolnictwie, propagowanie wiedzy na temat roli pszczół w ekosystemie oraz zagrożeń czyhających na nie. Konkurs ma być też zachętą do obserwowania pszczelego życia i fascynujących obyczajów tych cennych owadów.

 

info. Aneta Kursa

www.wrotapodlasia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009