Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Olimpiada promująca uprawę roślin bobowatych i soi

01.12.2020

Tajniki uprawy roślin bobowatych to tematyka Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy z Zakresu Uprawy Roślin Bobowatych Grubonasiennych i Soi. Do poniedziałkowego (30.11) finału zgłosiło się ponad 20 uczniów szkół rolniczych województwa podlaskiego. Organizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Podlaskiego.

Konkurs w formule online składał się z części pisemnej w formie testu oraz ustnej. Pozwolił wyłonić pięciu najlepszych uczestników. Zwyciężczynią olimpiady została Aneta Mogielnicka z Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie. Drugie miejsce na podium zajął Patryk Górski z Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie, trzecie zaś Patryk Klimaszewski z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Wojewodzinie. Po dogrywce z równą liczbą punktów na czwartym miejscu znalazł się Patryk Sokołowski z Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie, na piątym Dawid Downar z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Wojewodzinie.

Otrzymali oni nagrody o łącznej wartości 2,5 tys. zł

- Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy. Chcieliśmy w ten sposób popularyzować wiedzę dotyczącą roślin bobowatych, jako tych, które są bardzo pożyteczne dla rolnictwa, przede wszystkim ze względu na niezwykłą zdolność wiązania azotu z atmosfery, co ma znaczenie dla nawożenia oraz wielkości plonów - podkreślił Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Członkami Kapituły dokonujący oceny byli: dr. inż. Jolanta Puczel - kierownik działu badawczo - doświadczalnego d/s badań rolniczych w COBORU Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Krzyżewie, mgr. inż. Andrzej Babul - Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w Białymstoku oraz Andrzej Stanisław Zaman - Wojewódzki Inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku.

tekst: Paulina Dulewicz (wrotapodlasia.pl)
fot.: Małgorzata Sawicka

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009