VI Targi AgroEko Turystyczne
W dniach 19 i 20 lipca w Augustowie – turystycznej stolicy Podlasia, odbyły się po raz szósty Targi AgroEkoTurystyczne. Celem organizacji targów była promocja żywności ekologicznej i regionalnej, gospodarstw agroturystycznych i lokalnych twórców skierowana głównie w stronę turystów przebywających w tym czasie w Augustowie i okolicy.
Na targach wystawiło się blisko 130 wystawców. Głównie były to stoiska z żywnością. Można było więc posmakować i kupić najlepsze podlaskie wyroby: sery z Korycina i Wiżajn, potrawy tatarskie z Suchowoli, wędliny, kartacze, kiszki ziemniaczane, pierogi, różnego rodzaju chleby i wypieki z sękaczami suwalskimi na czele, kwasy, miody, ogórki kiszone z Kruszewa, przetwory z warzyw i owoców, zioła przyprawowe i herbatki oraz wiele, wiele innych. Kilku wystawców oferowało certyfikowane produkty ekologiczne: soki aroniowe, syropy z pigwy, rożnego rodzaju oleje tłoczone na zimno, przyprawy, herbaty, kawę, mąkę orkiszową bądź wytworzone z ekologicznych produktów przetwory z owoców i warzyw czy chociażby placki ziemniaczane. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wyroby rękodzieła ludowego: drewniane zabawki i biżuteria, gliniane naczynia, szydełkowe kwiaty, malowane jajka, haftowane obrusy, serwety, chodniczki, wyroby z wikliny i inne ręcznie wykonane przedmioty.
Na targach promowały się również gospodarstwa agroturystyczne zapraszając do swoich podlaskich kwater. Jako, że „podlaskie ziołami pachnące” jednym z tematów przewodnich Targów były zioła. Zainteresowani możliwością i kierunkami ich wykorzystania mieli możliwość uczestniczenia w zorganizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Konferencji oraz warsztatach zielarskich. Paniom uczestniczącym w warsztatach najbardziej podobało się własnoręczne przygotowanie naturalnych kosmetyków na bazie oleju z pestek dzikiej róży. Wielu też było amatorów zupy z pokrzywy czy pierogów z czosnkiem niedźwiedzim.
Tradycyjnie już przeprowadzone zostały konkursy: na „Najatrakcyjniejszy produkt Targów” i „Najciekawszą prezentację stoiska”. Z pośród zgłoszonych do konkursu produktów żywnościowych komisja najwyżej oceniła ”Pierś gęsią po staropolsku” przygotowaną przez Adama Falkowskiego z Białegostoku. Wyróżniła też „Syrop z pigwowca japońskiego” Radosława Poślednika z Grajewa oraz „Sernik z rosą” pani Teresy Sokół z Kruszewa.
Zdaniem komisji najciekawiej prezentowało się stoisko „Jurek – wyroby z Podlasia” Jerzego Sokoła ze Śliwna. Wyróżniono również stoisko oferujące smakołyki z ekologicznych produktów Marka Pieńczykowskiego z sąsiadkami z Netty Drugiej oraz Zenona Klepackiego z Goniądza oferującego rzeźby w drewnie.
W trakcie targów sprzedający i kupujący mieli również okazję uzyskać od fachowców zdrowego żywienia, agroturystyki, przedsiębiorczości, funduszy UE, ochrony środowiska i ekologicznych metod prowadzenia gospodarstwa.
Augustowskim targom towarzyszyły jeszcze dwa inne wydarzenia, w sobotę „Kuchnia Pachnąca Tradycją”- pokazy i konkursy kulinarne na bazie ryb i owoców lasu organizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”, a w niedzielę barwny „Piknik Zbożowy” promujący zdrową żywność z polskich zbóż przygotowany przez Podlaską Izbę Rolniczą.
Wspaniała atmosfera i słoneczna pogoda sprzyjała kupującym i wystawcom a występy zespołów folklorystycznych uświetniły całą imprezę.