Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podlaskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Podsumowanie konkursów na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne, piekna i estetyczna podlaska wieś

27.10.2014

Do konkursu „Piękna i estetyczna podlaska wieś”, który zorganizował i realizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szpietowie, zgłosiło się 8 miejscowości z terenu całego województwa. Opiekę merytoryczną zapewniły specjalistki Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki, które wspierały społeczność poszczególnych wsi w zaplanowaniu prac oraz doborze i zakupie nasadzeń ozdobnych.

Nagrody, jakie otrzymali przedstawiciele finałowych miejscowości:

•    miejsce I. : puchar i nagroda pieniężna - Borkowo, gm. Kolno, powiat kolneński;
•    miejsce II. : puchar i nagroda pieniężna  - Sielc, gmina Boćki, powiat bielski;
•    miejsce III. puchar i nagroda pieniężna  - Czartoria - gm. Miastkowo, powiat łomżyński
Nagrody pieniężne posłużą do sfinansowania nasadzeń ozdobnych i innych elementów niezbędnych w estetycznym zagospodarowaniu terenu wsi.
Dyplom za udział w konkursie w postaci okolicznościowego grawertonu otrzymała Lipina, gmina Sokółka, powiat sokólski.

Wyróżnienia w postaci okolicznościowych dyplomów – grawertonów, przyznano wsiom:
•    Wojszki, gmina Zabłudów, powiat białostocki – za kultywowanie tradycji i ochronę środowiska    
•    Putkowice Nadolne, gm. Drohiczyn, powiat siemiatycki – za aktywizację społeczności lokalnej
•    Karwowo, gmina  Radziłów, powiat grajewski – za działanie w kierunku zagospodarowania miejsc wypoczynku i rekreacji
•    Soce, gmina Narew, powiat hajnowski – za kultywowanie tradycji ludowych
Każda z wyróżnionych miejscowości otrzymała nagrodę pieniężną na zakup nasadzeń ozdobnych i innych elementów niezbędnych w estetycznym zagospodarowaniu terenu wsi.

W podsumowaniu udział wzięło 25 osób. Miały one możliwość, w przerwie spotkania,  obejrzeć wystawę fotograficzną, dokumentującą wsie uczestniczące w konkursie. Ekspozycja zaprezentowana została przy wejściu do sali konferencyjnej.
Organizacja spotkania podsumowującego konkurs „Pięna i estetyczna podlaska wieś” oraz przyznane nagrody sfinansowano z funduszy Sekretariatu regionalnego Krajowej Sieci Obszarów wiejskich województwa podlaskiego.

Aby uświetnić uroczysty finał konkursu i w specjalny sposób docenić wysiłki społeczności w pracach estetyzacyjnych, niektórzy starostowie oraz wójtowie dodatkowo ufundowali nagrody wsiom ze swego terenu, które wręczyli przedstawicielom poszczególnych miejscowości: Wojszki otrzymały nagrodę Starosty Białostockiego; Borkowo  - nagrody od Starosty Kolneńskiego i Wójta Gminy Kolno; Czartoria została nagrodzona przez Starostę Łomżyńskiego i Wójta Gminy Miastkowo;  Sielc  otrzymał nagrodę Wójta Gminy Boćki; Lipina dostała nagrodę Starosty Sokólskiego; Putkowice Nadolne zostały nagrodzone przez   Starostę Siemiatyckiego.

Na zakończenie podsumowania, przybyli goście wzięli udział w promocji i degustacji produktu lokalnego, przygotowanego specjalnie na tą okazję.
Konkurs obejmujący swym zasięgiem teren województwa podlaskiego i skupiający społeczność całych miejscowości daje wymierny efektu w postaci poprawy wizerunku wsi czy działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Posiada także inny, pozakonkursowy wymiar społeczny, gdyż poprzez wspólne prace wspiera odnowienie kontaktów sąsiedzkich, integruje mieszkańców, wpływa na rozbudzenie kreatywności w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy czy w wykorzystaniu posiadanych zasobów.

Udział w wojewódzkim konkursie, to sposobność pozyskania wsparcia urzędów gminnych i powiatowych dla oddolnych działań w poszczególnych miejscowościach, a przez to stworzenie platformy dialogu pomiędzy instytucjami i społecznością lokalną

Dzięki doradztwu merytorycznemu i pomocy w planowaniu prac estetyzacyjnych następuje także wzmocnienie roli doradcy z PODR wśród mieszkańców wsi, którzy mogą zobaczyć, że taka osoba to nie tylko urzędnik zza biurka, ale również ktoś zaangażowany w sprawy dotyczące bezpośrednio mieszkańców konkretnej miejscowości.

Do konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne zgłosiło się 14 uczestników z terenu całego województwa. Obecna edycja konkursu przeprowadzona została w dwóch kategoriach: gospodarstw wynajmujących maksymalnie 5 pokoi i gospodarstw wynajmujących 6-12 pokoi.  Całość działania sfinansował Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie podlaskim, natomiast realizacja leżała po stronie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie poprzez specjalistki Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki, które wspierały merytorycznie właścicieli zgłaszanych gospodarstw agroturystycznych.

Nagrody przyznane w ramach konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w postaci pucharów i nagród pieniężnych:

•    w kategorii gospodarstw agroturystycznych oferujących wypoczynek w kwaterze o maksymalnie 5 pokojach, otrzymały kwatery :
I miejsce:  gospodarstwo agroturystyczne  Zenona Borawskiego z Wizny w powiecie łomżyńskim,
II miejsce:  „Siedlisko Leszczewek”, Wioletty Winnickiej oraz Heleny i Eugeniusza Dzienisiewicz z Leszczewka w  powiecie suwalskim,
III miejsce:  „Zagroda nad Bugiem” Dominiki Agaty Młynarczuk z Wojtkowic Glinnej w powiecie wysokomazowieckim
Ponadto Komisja przyznała w tej kategorii również wyróżnienie w postaci grawertonu i nagrody rzeczowej za innowacyjne rozwiązania architektoniczne w organizowaniu turystycznej przestrzeni rekreacyjnej gospodarstwu agroturystycznemu „Ranczo Pasynki”, Krystyny i Jana Lewoc z Pasynek w powiecie białostockim.

•    w kategorii gospodarstw agroturystycznych oferujących wypoczynek w kwaterze o 6- 12 pokoi, otrzymały kwatery:
I miejsce:    „Stanica kresowa”  Edyty Szubskiej z miejscowości  Poczopek w powiecie sokólskim;
II miejsce:  „Dwór Bartnika”  Marii Sapiołko z Narewki w powiecie hajnowskim;
III miejsce:  „Ośrodek wypoczynkowy stajnia i pensjonat dla koni”  Aleksandry Toczko z   Żurobic w powiecie siemiatyckim
Ponadto Komisja przyznała w tej kategorii również wyróżnienie w postaci grawertonu i nagrody rzeczowej za innowacyjną ofertę turystyczną gospodarstwu agroturystycznemu  „Leśne Zacisze”, Adama i Ewy Janewicz z Sosnowa w powiecie augustowskim.

Pozostali uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy – grawertony oraz nagrody rzeczowe. Przy wejściu do sali konferencyjnej, na której odbywał się uroczysty finał i podsumowanie konkursu przygotowano wystawę poświęconą konkursowiczom w postaci tablic ze zdjęciami z poszczególnych kwater agroturystycznych. Wystawę można było obejrzeć w trakcie przerw, jak również dostępna jest przez najbliższy czas w siedzibie PODR. Na zakończenie podsumowania, przybyli goście wzięli udział w promocji i degustacji produktu lokalnego, przygotowanego specjalnie na tą okazję. W spotkaniu udział wzięło 30 osób – głównie właściciele kwater agroturystycznych z rodzinami, mieszkańcy terenów wiejskich oraz specjaliści PODR.

Obecna edycja konkursu została również wzbogacona o kategorię specjalną „Niebieska Gwiazda Bezpiecznego Gospodarstwa Agroturystycznego”, którą przeprowadziła Wojewódzka Komenda Policji, a jej wyniki również zaprezentowano w trakcie finału wojewódzkiego konkursu. Wszystkie gospodarstwa otrzymały „Niebieską Gwiazdę Bezpiecznego Gospodarstwa Agroturystycznego 2014”, zaś spośród zgłoszonych gospodarstw nagrodzono:
•    „Ranczo Pasynki” - Bezpieczne Gospodarstwo Przyjazne Rodzinie
•    Gospodarstwo Agroturystyczne w Wiźnie- Bezpieczne Gospodarstwo z Pasją
•    „Ośrodek wypoczynkowy stajnia i pensjonat dla koni” - Bezpieczne Gospodarstwo z Tradycją
Ponadto, spośród wszystkich gospodarstw wyróżniono:
•    „Gościniec Joanna”,
•    „Siedlisko Leszczewek”

Otrzymane nagrody i wyróżnienia to dodatkowa zachęta do rozwijania asortymentu świadczonych usług. Udział w konkursie, to również dodatkowe korzyści, gdyż zmagania konkursowe wpływają aktywizująco na kwaterodawców do stałego udoskonalania oferty turystycznej, zaś komisja ma możliwość weryfikacji oferty kwatery ze stanem faktycznym.  Także organizacja i udział w spotkaniu podsumowującym jest bardzo ważny dla uczestników, gdyż daje możliwość wzajemnego poznawania się kwaterodawców,  podpatrywania dobrych praktyk i wymiany doświadczeń, a w przyszłości może przyczynić się do nawiązania współpracy.
Dzięki reprezentowaniu poszczególnych gmin czy powiatów, nierzadko gospodarstwa agroturystyczne otrzymują także od władz lokalnych nagrody, które są również cennymi trofeami w dorobku kwatery. W tym roku Zenon Borawski z Wizny otrzymał nagrodę Starosty Łomżyńskiego, Edytę Szubską nagrodził Starosta Sokólski, zaś Aleksandra Toczko otrzymała nagrody od Przewodniczącego Rady Powiatu  Siemiatyckiego i od Wójta Gminy Dziadkowice.

Uroczysty finał obu konkursów zorganizowano w dniu 11 października, w trakcie Jesiennych Targów Ogrodniczych. Wśród honorowych gości był Marian Brożyna – przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego oraz Mikołaj Janowski – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego .
Spotkanie rozpoczął Jan Zalewski - Dyrektor PODR witając przybyłych gości. Następnie uczestnikom przedstawiono w postaci prezentacji komputerowej wszystkie kwatery, wsie a później odczytano protokół komisji konkursu z  odwiedzin i oceny wszystkich zgłoszonych obiektów.

Wszystkim finalistom obu konkursów gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009