Sprawozdanie z Międzynarodowych warszatów młodych liderów lokalnych
W dniach 24-26 października 2014r. zostały zorganizowane w Gospodarstwie Agroturystycznym „Ziołowy Zakątek” w Korycinach, gminie Grodzisk, woj. podlaskie Międzynarodowe warsztaty młodych liderów lokalnych. Uczestnikami warsztatów była młodzież z terenu lokalnych grup działania funkcjonujących na terenie województwa podlaskiego oraz z obszaru działania LGD „Nemunas” z Litwy. Z woj. podlaskiego uczestniczyło 16 osób, opiekun oraz koordynator.
Warsztaty przeprowadzili profesjonaliści Pan Aleksander Woźniak oraz Pan Ryszard Zarudzki z FAOW. Celem warsztatów było nawiązanie i wzmocnienie partnerskiej współpracy pomiędzy przedstawicielami aktywnych środowisk lokalnych z województwa podlaskiego i przedstawicielami LGD Nemunas, poznanie i nabycie umiejętności w zakresie form, zasad, roli, zadań, funkcji animacji lokalnej oraz identyfikacja i rozwój indywidualnych cech bycia liderem lub animatorem lokalnej społeczności.
Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji uczestników i zapoznania się grup. Następnie rozpoczęła się praca w mniejszych grupach. W których to każda z grup pracowała nad innym zagadnieniem m.in. zdefiniowanie pojęć zrównoważony rozwój, zasoby lokalne, kapitał lokalny, style liderowania, rodzaje przywódców. W dalszej części Monika Uszyńska, pracownik LGD przedstawiła prezentację z realizacji międzynarodowego projektu współpracy pt. Piękniejsza wieś regionu LGD „Namunas” i SLGD „Tygiel Doliny Bugu”. Następnie młodzież zwiedziła przedsiębiorstwo „Dary Natury oraz uczestniczyła w warsztatach mieszania ziół. Późnym wieczorem zorganizowano zajęcia integracyjne. Następnego dnia prowadzący warsztaty rozpoczęli od przedstawienia faz rozwoju grupy, jak radzić sobie z grupą w poszczególnych fazach, styli liderowania, funkcji lidera. Kolejnego dnia grupa rozpoczęła zajęcia od poznania postaw animacji społecznej, modelu współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Nie zabrakło też przeprowadzenia warsztatów na przyszłe projekty współpracy. Propozycje młodzieży z Polski dotyczyła organizacji obozów ekologicznych, wymiany młodzieży, transferu technologii. Natomiast grupa Litewska zaproponowała współpracę w zakresie turystyki, przedsiębiorczości i zdrowia. Poprzez organizację tego typu warsztatów uczestnicy dowiedzieli się kto może być liderem, jakie powinien posiadać cechy, oraz jakie są jego zadania, kim jest animator i jaka jest jego rola.
Młodzież podczas warsztatów bardzo dużo pracowała dzieląc się na różne grupy warsztatowe, nie tylko litewsko – polskie ale także mieszane. Poprzez taką pracę uczestnicy poszerzyli umiejętności językowe, nauczyli się pracy w grupie, organizacji działania grupy, typowania lidera z grupy do prezentacji swojej pracy.
Współorganizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”. Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013r.
Na zakończenie każdemu uczestnikowi wręczono certyfikat ukończenia warsztatów.